Michal Hejcman hostem desátého Science Café
28.05.2018

Dne 23. května 2018 uspořádala Česká styčná kancelář pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) společně se svými partnery v prostorách Pražského domu v Bruselu jubilejní desátý debatní večer Science Café. Pozvání tentokrát přijal prof. Michal Hejcman, který se věnuje interdisciplinárnímu výzkumu v oblasti environmentální chemie, agronomie a botaniky.
Prof. Hejcman působí na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity
v Praze, kde se zabývá otázkami evropské kulturní krajiny a také obhospodařování travních porostů. Michal Hejcman obhájil doktorskou práci v oblasti ekologie v roce 2005 a v oblasti botaniky v roce 2010. Nyní dokončuje své třetí doktorandské studium v oboru archeologie.
Výzkumná skupina prof. Hejcmana se zaměřuje na lidskou adaptabilitu a studium vzájemně souvisejících aspektů ekologických a sociálních adaptací. Prof. Hejcman se dále věnuje letecké archeologii a možnostem vyhledávání archeologických lokalit na základě změn vegetace. Z jeho poznatků vyplývá, že bývalá lidská sídliště ovlivňují rostliny v daném místě ještě po tisících let a liší se nejen jejich růst, ale i obsah biogenních prvků. Tým působí na celém gradientu od kolébky zemědělské civilizace v Izraeli přes střední Evropu až po samotný limit zemědělského osídlení na Islandu.
V rámci diskuze se prof. Hejcman podělil s účastníky o své zážitky z archeologického výzkumu v Izraeli, kde spolupracoval na výzkumu biblických místa Tel Burna a Tel es-Safi. Výzkum se soustředí na analýzu antropogenních prvků, které odhalují místa někdejšího osídlení.
Tradičními partnery při organizaci Science Café byly České centrum v Bruselu a Zastoupení Jihomoravského kraje, Plzeňského kraje a hlavního města Prahy v Bruselu.
Prof. Hejcman v rámci svého pobytu v Bruselu rovněž prezentoval výsledky svého výzkumu na interním semináři pořádaném Výkonnou agenturou pro výzkum Evropské komise (REA) dne 24. května 2018.