Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách
26.04.2018

Soubory:
Zájemci o nejnovější statistiky a analytické rozbory trendů ve výzkumu, vývoji a inovacích zcela zaplnili konferenční sál Technologického centra AV ČR.
Odborníci z oddělení strategických studií TC AV ČR a odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu uspořádali ve středu 25. dubna 2018 již devátý jarní seminář, na kterém se především věnovali podnikovému výzkumu a jeho podpoře.
Srovnání výdajů na podnikový výzkum a vývoj v ČR a zahraničí podle jednotlivých odvětví zpracovatelského průmyslu s ohledem na technologickou náročnost i v kontextu dalších ekonomických ukazatelů představil Martin Mana (ČSÚ). Michal Pazour (TC AV ČR) upozornil na regionální rozdíly v intenzitě podnikového výzkumu z pohledu ekonomické struktury regionu i vlivu znalostní náročností činnosti podniků. Na změny ve financování vysokoškolského a vládního výzkumu z národních a zahraničních zdrojů upozornil Marek Štampach (ČSÚ). Prezentace byla zaměřena na prostředky Evropské unie a financování nových výzkumných center.
Přestávku ve foyer oživila diskuze s autory posteru Znalostní základna pro čtvrtou průmyslovou revoluci-kognitivní komputing a robotika Zdeňkem Kučerou a Tomášem Vondrákem (TC AV ČR).
V druhé části semináře prezentoval Václav Sojka (ČSÚ) údaje za desetileté období ve srovnání využití jednotlivých typů veřejné podpory VaV v soukromých podnicích v ČR a zahraničí.Podrobněji se zabýval srovnáním využítí přímé a nepřímé daňové podpory
v roce 2016. Zajímavý pohled na závislost podpořených firem na financování jejich VaVaI z veřejných zdrojů ukázal Vladislav Čadil
ve spolupráci s Miroslavem Kostićem (TC AV ČR).
Prezentace naleznete níže viz SOUBORY.
Shrnující článek o semináři je pěkně zpracován na portálu Vědavýzkum.cz zde.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |